Mi a véleményed a történetről?
NOVA: A cselekményhez ezúttal George Lucas-nak sok köze nem volt, az Ébredő Erő forgatókönyvét Lawrence Kasdan, J.J. Abrams és Michael Arndt triójának köszönhetjük. A történet ismét egy, az Ellenálláshoz eljuttatandó, droidban elrejtett információ körül teljesedik ki. A kis BB egységnek, a negyedik részhez hasonlóan ezúttal is van segítsége: Rey, a Jakku bolygón roncsok között guberáló leányzó, illetve az Első Rend janicsárjai közül megszökött Finn névre keresztelt ex-rohamosztagos. Az Ébredő Erő tökéletes példája annak, hogy hogyan kell jó folytatást készíteni. Az eredeti- és az előzménytrilógiából remekül kiemelték az előnyöket és ügyesen összegyúrták egy szórakoztató, izgalmas filmmé.
ELEXIS: Sokan kritizálták a történetet, hogy egy az egyben a 4. rész. Szerintem ezzel nincs is gond, hiszen a Star Wars-t újra vonzóvá kell tenni, amit az előző filmeknek nem sikerült elérnie. Ebből a szempontból érthető a hasonlóság, meg kell nyerni a régi- és az új generációt, másrészt érzékelhető rajta, hogy egy bevezető- átvezető filmnek készült, sokat ígér és keveset ad magából, elvégre mi értelme lenne lelőni a poént a legelején?
SCREEN ADDICT: A történetvezetés nagyon hasonló az Új Reményhez, és úgy általában valóban sok jelenet, történés kvázi a 4. részből lett átemelve, de én nagyjából erre számítottam, szóval ezt nem rónám fel neki. A Jedi visszatér történetét ötletesen vezették tovább, jó lett az alapkonfliktus. Mivel bevezető filmről beszélünk, sok minden nem lett elmagyarázva, nagyon helyesen teret hagyva a következő részeknek. Emiatt a hangsúly inkább a karaktereken van, minden más adalék.
VEKTOON: Átjárta az ERŐ.
Mi a véleményed a karakterekről?
NOVA: A karakterek kivétel nélkül jól ki voltak dolgozva, és szerencsére a sztereotípiáktól is próbáltak minket megkímélni az írók. Nem mindig sikerült, de legalább megpróbálták (jár a keksz).
Rey (Daisy Ridley), aki miatt a legjobban aggódtam, végül nagyon szerethető karakterre sikerült és meglepően könnyű volt vele, mint karakterrel azonosulni. Rey háttértörténetét bemutatni nagyon spoileres lenne, ezért inkább csak a legfontosabbakat említem meg: évek óta guberálásból él, a volt Birodalom roncsai között könnyen kiismeri magát, ügyes pilóta és képes olyan természetesen megvédeni magát, mintha csak a boltba ugorna le tejért. Kapcsolata a kis droiddal bájos és szívmelengető.
Finn (John Boyega) a helyes útra tért rohamosztagos, aki az Ellenállás tagjának hazudja magát, segít BB-8-ben elrejtett térképet eljuttatni Leia tábornokhoz, az ő és Han Solo interakcióját élvezet volt nézni. Közte és Rey között zéró romantika-kémiát éreztem, ezért remélem a továbbiakban sem erőltetik majd rájuk a románc történeti fonalát.
Kylo Ren (Adam Driver) személyében tér vissza az előzménytrilógia egy sokak által idegesítőnek talált jelensége: fiatal férfi gyerekesen és duzzogva viselkedik. Egoista álarca mögött egy megfelelési kényszerrel küzdő kisfiú rejtőzik, bár rokoni kapcsolatait tekintve dührohamai nem kifejezetten meglepőek, szerintem az ő személyisége is a helyén volt.
Poe Dameron (Oscar Isaac), az ellenállás legtehetségesebb pilótája szemtelenül kevés képernyő-időt kapott, amit nagyon sajnálok, mivel elragadóan laza karakterre sikerült. Barátsága Finnel a gyorsaság és a kevés idő ellenére is hihető volt, remélem a továbbiakban az ő kapcsolatukat is mélyebben kidolgozzák majd.
BB-8 a kis droid pedig ennivalóan cukira sikerült, egy személyben helyettesíti C3PO és R2D2 hiányát.
ELEXIS: A karakterek tetszettek, főleg a női szereplő. Végre egy női jedilovag, akiért főhősként izgulhatunk majd a következő részekben. A régi és új karakterek vegyítése is izgalmas átmenetet nyújtott: az új generációs karakterekkel párhuzamosan élhetjük át a legenda újraéledését. Kylo a megtévedt és fiatal karakter akinek személyisége is van, nem csak egy bőgőmasina. Az ingadozást az erőben Finn szerepe okozta, aki véleményem szerint egy kicsit sok volt.
SCREEN ADDICT: Ez a film egyértelműen legerősebb pontja. Nagyon jó karaktereket sikerült írni a filmbe, az új szereplők kompetensek és érdekesek, és pont annyira mélyek amennyire kell. Üde foltja a filmnek, hogy a régi karaktereket is sikerült tovább „fejleszteni”, Han és Leia viszonya érdekes, még ha csak pár percig tart is, és örömteli, hogy Chewbacca személyisége is mélyült. Ugyanakkor, ügyesen, a film csak egy-két karaktert emel ki igazán, a többieket talonban hagyja, szintén teret engedve a következő részeknek.
VEKTOON: Őket is átjárta az ERŐ.
Látvány- és zenevilág?
NOVA: A látvány visszahozta az eredeti trilógia életérzését, a CGI sehol nem volt tolakodó, a poros-füstös kocsmahangulat is visszaköszönt több alkalommal. Új bolygókat (sajnos az egy évszak uralkodik egy bolygón szokásról még mindig nem sikerült leszokni), új csillagromboló bázist és új űrlényeket is kaptunk. Illetve külön írásos köszönetet szeretnék Abrams-nek benyújtani, mivel végre sikerült mellőznie a fölösleges "lens flare" effektet.
A zenevilág nem okozott csalódást, John Williams kiváló munkát végzett, mint mindig. A Star Wars hangulatot nagyon hozta, hibát keresve sem lehetne benne találni.
ELEXIS: A látvány fantasztikus élményt nyújtott, hozta az elvárt élvezeti faktort. Persze néhol túlzás volt a számítógépes effekt, de lehet csak azért van, mert a régi Star Wars sorozaton nőttem fel, ahol főleg makettekkel és bábukkal dolgoztak. A zenevilágban előbukkantak a régi elemek és persze az új témájú zenék is.
SCREEN ADDICT: Kritikus pont az előzménytrilógia CG ámokfutása után. Hála Istennek Abrams és Kasdan ráéreztek a rajongói igényekre, és amennyire lehetett, azt a varázslatot követték el a vásznon, mint az eredeti trilógia annak idején. Bár a Star Trek után nem aggódtam különösebben.
„Valódi díszletek. Valódi effektek. Ismerős az egész, de mégsem ismered ezt a történetet. Semmi sem változott igazán. Vagyis, minden megváltozott, mégsem változott semmi.” (Mark Hamill)
A zene az John Williams. Szerintem ehhez nincs több hozzáfűznivalóm.
VEKTOON: A CGI mesterre is hatott a bőséges büdzsé EREJE.
John Williams-t is átjárja az ERŐ, de főleg őt. De tényleg. Nem véletlen ilyen fasza. c: (John Williams Is The MAN)
A legjobb és legrosszabb jelenet? (spoileres)
NOVA: A számtalan kifogástalan jelenet közül, legjobbként talán azt tudnám kiemelni (a legepicebb jelenet), amikor Rey a vallatószobában szépen lassan felülkerekedik Kylo Ren elme-trükkjén és felfedezi, hogy saját maga is tudja használni az Erőt. Illetve, amikor Kylo Ren és Finn fénykard-párbajt vívnak egymással a havas erdőben, Kylo Ren legyőzi Finn-t és az Erő segítségével a fénykard után nyúl, de Rey közben magához tér és ő szerzi meg a szablyát. Az azt követő kardpárbaj is élvezetes jelenet volt, kevésbé koreografált, mint az előzménytrilógiákban, de azt nem is vártam el, mivel Finn és Rey nem voltak erre kiképezve, Kylo Ren pedig már így is sebesülten küzdött.
ELEXIS: A legjobb jelenet számomra az utolsó percek voltak, amikor a fiatal Rey találkozik a megtört és idősödő Luke Skywalker-el. A jelenet nagyszerűségét fokozta a régi klasszikus zenei aláfestés, mély emlékeket idézve fel bennem. A legrosszabb jelenet a "kocsmában" játszódó, számítógéppel megszerkesztett nagy szemüveges karakterrel (Maz Kanata) való találkozás volt. Véleményem szerint egy bábuval is meglehetett volna oldani a lény karakterét, ezzel megspórolva a felesleges és látszódó effektet.
SCREEN ADDICT: „Nehéz ügy, nagyon nehéz ügy.” Nagyon sok jó jelenet van, sok közülük összefügg, ezért nem tudok közülük egyet kiemelni; rossz jelenet annál kevesebb.
Legjobb: a nyitó jelenetsor, úszó szövegtől addig, hogy a rohamosztag visszatér a csillagrombolóra. A nyitójelenetek mindig nagyon erősek voltak az eredeti trilógiában is, erős megalapozásai a filmeknek. Az Ébredő Erőnél, a hosszú várakozás után meglátni a Star Wars feliratot és utána a szöveget a zenével már külön élvezet, az utána lévő csata (ahol a rohamosztagosok még el is találnak valamit) pedig kifejezetten izgalmas. (Személyes kedvenc még: mikor Rey a homokban rekedt csillagromboló hajtóműve előtt áll… zseniálisan megkomponált kép!)
Legrosszabb: a Starkiller Base ostroma. Nagyon hasonlít az Új Remény végső csatájához, a végkifejletet és a csata lezajlását tekintve is, ráadásul nem is túl izgalmas. Illetve más miatt izgalmas…
VEKTOON: Bejöttek azok a jelenetetek, ahol a droidok japán kawaii szerepet játszanak. Viszont hiányoltam az újfajta fénykardokat, például a fogakba beleépített fénykardokat, vagy azt a fénykardot, ami állandóan nő és közben szétágazik. Bár lehet, hogy az túl ERŐs lett volna.
Pozitívuma és a sötét oldalai?
NOVA: Pozitívuma a karakterek és a bennük rejlő, egyelőre még kevéssé kiaknázott lehetőség. Sötét oldala maga a film sötét oldala: az Első Rend és Supreme Leader Snoke. Tipikus WTF, amikor először megjelenik Snoke a vásznon, nem igazán értem, hogy mi köze lesz ennek az Óz, a nagyvarázslóra hajazó lénynek az Erőhöz, de majd meglátjuk. Illetve az Első Rend legújabb bázisa elég valószerűtlenül szippantja magába a szomszédos csillagot, napenergia oké, de feketelyuk nélkül a bemutatott módszer véghezvihetetlen, és még úgy is túl gyors lenne. Apropó gyorsaság: az operatőri munka makulátlan volt, de sajnos most is lehetett érezni, hogy jóval több jelenetet vettek fel, mint ami a végső vágásba belekerült, így a karakterhalál összecsapottnak tűnt.
ELEXIS: Pozitívuma: úgy gondolom J.J. Abrams jó stílust adott a Star Wars-nak, a régi hagyományokat követi. Nincsenek felesleges nyálas, homokról szóló jelenetek, unalmas percek, de annál több benne az akció. További pozitívum volt a régi jedi koncepció folytatása: itt fontos szerepe van az erőnek, az nyer aki egyé válik vele, és vele van az erő. Nincsenek össze vissza ugráló, szinte már- már túlzásba vitt, túl misztifikált jedik. (Persze a filmben Rey sem az). A film sötét oldala sajnos a fénykard használatában jelentkezik: Finn aki egy közkatona elsőnek érint egy fénykardot és máris használni tudja... ez kicsit túlzás.
SCREEN ADDICT: Jó történet, nagyon jól összerakott bevezető film, izgalmasnak ígérkező háttértörténetek (Köztársaság, Snoke, Luke, Rey eredete stb.); nagyon jól kidolgozott régi-új karakterek; kellően épít a nosztalgiára, miközben hozza az újdonság varázsát; összességében megvan a „Star Wars élmény”.
De talán néhol kicsit sokat is épít az Új Reményre, sztori vezetésben és jelenetek hasonlóságában. Illetve egyelőre a Kylo Ren-t alakító Adam Driver színészi képességei nem győztek meg maradéktalanul (de drukkolok neki).
VEKTOON: Legnagyobb ERŐnye ennek a filmnek az előző hattal szemben, hogy ezt láttam először moziban. Legnagyobb hátránya? Hmm.. Talán a kisebbségi komplexussal küzdő sötét nagyúr.
Mit várunk a 8. résztől?
NOVA: Hasonlóan jó történetet, a karakterek és kapcsolataik mélyítését, illetve a karakterhalál megfelelő gyászolását.
ELEXIS: Reméljük, hogy folytatják az irányvonalat, ettől eltérni vétek lenne. Persze remélem a következő rész jobban kidolgozottabb lesz a mostaninál, és még több helyet kap Luke Skywalker tanítása az erőről és jedikről.
SCREEN ADDICT: Remélem, hogy a 7. rész elegendő lesz arra, hogy az eredeti trilógiára „hajazva” megnyerje a régi rajongókat, és mindenkit ráhangoljon arra, hogy itt bizony egy Star Wars történettel állunk szemben. Ajánlatos, hogy a 8. rész ne nagyon legyen hasonló a Birodalom visszavág-hoz. Mivel jó néhány karakter (Finn, Poe, Hux, Phasma) kevéssé vagy alig kaptak teret a filmben, örülnék, ha a 8. rész inkább rájuk fókuszálna. Rey és Kylo is elmentek tanonckodni a film végén, tehát az ő részükről az Erő megismerését várom, nyilván ezáltal bemutatva Snoke-ot és Luke-ot is. Rey és Kylo tanulása így egy kiváló párhuzamos sztori-szál lehetne a 9. részben vélhetően kettejük közt lezajló nagy finálé előtt.
VEKTOON: A recept jó, csak ne nagyon ERŐltessék az indokolatlan szerelmi szálakat.
Értékelés 10-es skálán:
NOVA: 10/9 Ha tehetitek, NE szinkronosan nézzétek!
ELEXIS: A 10-ből 8-ast adok, mert nem a legtökéletesebb Star Wars film, de kezdetnek annál jobb.
SCREEN ADDICT: 10/9
VEKTOON: Ez egy ERŐs 8 a tízből.
Az Erő legyen veletek!