7+1 tudományos baki a Mentőexpedícióban

2015. október 08. 14:54 - Mozibajárók

amarsi.jpg

Annak ellenére, hogy a film és könyv megpróbál a lehető legtudományos-furmányosabb lenni, közel sem olyan hiteles, mint amennyire áradoznak róla. A film ettől függetlenül elképesztően jó és laza lett, valamint sci-fi nézéskor érdemes űrkutató vénánkat a mozitermen kívül hagyni, de ha mégis érdekel, milyen apróbb hibák voltak az alkotásban, akkor ez a cikk neked való.

SPOILERS!

Baki 1: A homokvihar

Igaz, a Marsnak van légköre, de anyabolygónkéhoz képest elég ritka, felszínén a légnyomás a Földi 0,75%-a. Természetesen a Marson is létrejöhet szélvihar, de olyan intenzitást sosem érne el, hogy egy felszálló egységet feldöntsön (sárkányeregetéshez viszont pont jó lenne, de valljuk be, az kevésbé lett volna epic nyitójelent). Ettől eltekintve izgalmas, hogy egy természet vs. ember csatájáról szóló filmben az anyatermészet viszi be az első ütést.

Baki 2: Gravitáció

Végig súlyos űrruhákban mozognak, amiben a koordináció tényleg nehéz lehet, de marsi környezetben a filmben látottaknál könnyebben kellett volna mozogniuk (pl.: egy 80 kilós ember 30 kilósnak érezné magát). Ennek ellenére láthatóan küzdöttek a gyors mozgással.

Baki 3: A víz

Mivel amikor a könyv íródott a NASA-nak még nem volt bizonyítéka a folyékony víz biztos jelenlétére a Marson, ezért ezt nem is tekintem különösebben bakinak, de! Annak ellenére, hogy a módszer, amivel előállítja a vizet a filmben lehetséges, a baki az, hogy sokkal-sokkal magasabb hőfok kellene hozzá (kb. 400°C), mint amit főhősünk védőöltözet nélkül elviselhetne.

Baki 4: A krumpli

Nem, a burgonya nem nő ki még a szarból sem olyan rövid idő alatt, mint ahogy az főhősünknek sikerült. Főleg, hogy elég fényt sem kaptak hozzá. Nyilván Watney botanikus varázsereje lehet a dolgok mögött.

Baki 5: A probléma a WC

Valószerűtlennek tűnik, hogy a termelt salakanyagot légmentesen becsomagolták (ráadásul a tulajdonosok nevével felcímkézve, NE MÁR), ahelyett hogy újrahasznosították vagy elégették volna. Jó oké, lehet nem akartak beavatkozni a Mars rendszerébe és ilyesmi megfontolásból inkább visszavitték volna a Földre. Valamint még azt is el tudom képzelni, hogy a Földön a székletmintákat tanulmányozni akarták és ezért a címkézés…de akkor is. Hagyjuk.

Baki 6: A hinta- (bocsi, parittya-) manőver

Semmi baj vele, létező dolog az űreszközök sebességének megnöveléséhez. Sőt, olyannyira közismert és létező módszer, hogy éppen ezért hihetetlen miért nem jutott előbb senki eszébe.

Baki 7: NASA nem kommunikálja le a legénységnek, hogy Mark Watney életben maradt

Egyrészt szerintem a NASA tanult a Columbia esetéből (nekik nem árultak el semmit a halálos problémáról, pedig lehetséges, hogy az űrhajósok megoldották volna). Másrészt, ha a legénység tagjai családtagokkal kapcsolatban lehettek, akkor előbb vagy utóbb értesülniük kellett volna a helyzetről, főleg, mert az egész emberiség tudott róla. Képtelenség, hogy ne jutott el volna hozzájuk egy idő után az információ.

+1: Talán a leghiteltelenebb dolog a filmben (és a könyvben) a sikeres Kína-USA együttműködés. De ezt sem rovom fel Weir-nek, ugyanis az egyetlen elképzelhető segítséget a magánszféra (pl.: SpaceX) jelenthette volna a NASA-nak, azonban a könyv írásakor még nem nagyon (vagy kevéssé) voltak jelen az űriparban.

Összességében a film kellőképpen korrekt maradt, aminek minden tudós kollega örülhet. Frissítő volt az Interstellar után egy olyan science fiction-t megnézni, melynek a motorja nem a fölösleges csöpögés volt; amiben a főszereplő nem csak az emberi érzelmek, hanem a tudományos jártasság segítségével élte túl.

Járjatok moziba!

Nova

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://mozistak.blog.hu/api/trackback/id/tr37950216

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása