Spielberg és Tom Hanks közös filmjét, a Kémek Hídját novemberben mutatták be a mozikban. A történet 1960-ban játszódik a hidegháború talán egyik legkritikusabb időszakában. Oroszország és Amerika egy újfajta csatát vív, amelyben az információszerzés a tét. Az egyik orosz kémet, Rudolf Abel-t (Mark Rylance) letartóztatják, akit tárgyalás útján akarnak elítélni. A vádlott védelmére, James Donovan (Tom Hanks) ügyvédet kérik fel. A történet tovább bonyolódik, ugyanis a Szovjetunió felett lelőnek egy amerikai kémrepülőgépet és annak pilótáját Gary Powers-t (Austin Stowell) elfogják. Számos sikertelen próbálkozás után a CIA, a kémtárgyalás során közreműködött James Donovant kéri fel, hogy szabadítsa ki a fogva tartott amerikait egy csere alkuval. Az ügyvédnek Berlinbe kell mennie, tárgyalásokat kezdeményezve a túszcseréről. Az alku korántsem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik.
Spielberg és Tom Hanks sakkjátszmája
Ha Spielberg, akkor vétek lenne kihagyni a nagyszerű színészt, Tom Hankset. Valahonnét ismerős a páros... áh igen... a Ryan közlegény megmentése és a Kapj el ha tudsz c. filmekben tűnnek fel együtt. Azt kell mondjam, most is nagyszerűen működik. Spielberg remekül építi fel a történetet, ugyanis fokozatosan bontakozik ki, nem csap egyből a lecsóba, nincsenek elvarratlan szálak. A fokozatosan kibontakozó játszmát tovább erősíti a hidegháborús háttérkörnyezet, bizonytalanná téve mindent. A történet egy igazi sakkjátszma, nincsenek benne egetverő akciójelenetek, de mégis izgalmas és érdekes. Hogy mi az izgalom benne? Nem tudjuk mi fog kisülni a tárgyalás során, mire gondol a másik fél, illetve mi lesz a következő lépése. És mi az érdekes benne? A film tele van morális kérdésekkel: jogállamiság vagy a patriotizmus? Politikai érdekek csapnak össze az emberi életekért harcoló humanitáriusi felfogással. Persze a film mondanivalója klisévé fajulna egy kiváló színész nélkül. A film egyedüli főhőse Tom Hanks, aki miatt az erkölcsi mizériák nem fajulnak hétköznapi unalommá. Kiváló színészi teljesítményét nyomon követve, a néző átélheti a spielbergi dilemmák okozta konfliktusokat. A főszereplő ügyvéd kiáll a jogállamiság mellett, (mindenkit megillet a védelem joga, és ezt alkalmazzuk is becsülettel, ne látszat eljárással) ami miatt, szemben találja magát a tömeggel. A film ravaszsága pedig abban rejlik, hogy egyszerre élteti és támadja a nagy amerikai eszmét.
A mellékszereplők tényleg a háttérben maradnak, Tom Hanks és az ő nagyszerű ügyvédi zsenialitása viszi a hátán a filmet. Na jó, ha meg kéne említenem egy mellékszereplőt az Mark Rylance aki annak ellenére, hogy visszafogottan játszik és csak a film elején szerepel sokat, jól alakítja szerepét. Karaktere talán ettől válik igazán érdekessé.
Magával ragadó hangulat
A film hatásosan visszatükrözi a hidegháborús környezet, a néző egy pillanatig sem felejti el, hol vannak szereplőink és mi forog kockán. Betekintést nyerhetünk az 1960-as évek duális világába: a nyugodt és békés kapitalista USA áll szemben a rideg, komor hangulatú szocialista blokkal. A történet második felét domináló kelet-berlini környezet szintén remekül adja vissza a nyugatra menekülni próbáló emberek okozta káoszt. A műfaja eredetileg dráma- történelmi- életrajzi mű. Persze nagy drámát ne várjunk, inkább egy kellemes hangulatú, Spielberg történelmi filmet kapunk helyette.
Persze azért vannak sebek...
Oké tudom...Spielberg rendezte és Tom Hanks játszik benne, de muszáj megemlítenem egy két dolgot ami negatív kritikát érdemel. A film egyszerre támadja és éljenzi az amerikai eszmét, mégsem kapunk igazi pro és kontra érveket. Nincs értelmes kielégítő magyarázat a nagy patriotizmusra. A film egyik jelenetében ez meg is látszódik, amikor Tom Hankset egy rendőr kritizálja amiért védeni próbálja az orosz ügynököt: Ohama part egyik hullámában volt a barátja és hát felháborítja ez stb... Szóval ha a film egyik dilemmája a patriotizmus vagy jogállamiság, akkor legyenek jó érvek és ütköztessük őket bátran, igen is gondolkoztassa el a nézőt. Persze a zene, a cselekmény és az ellentétek bemutatása azért valljuk be inkább amerikaiságot dicsőíti. Néhol pedig egyes jeleneten látszódik a felesleges magasztolás. A másik kritika az orosz kém karakterét célozza. Nem tudunk meg róla sok mindent, nem annyira kiforrt a karakter és az sem, miért lesznek barátok Tom Hanksel a végén.
Összességében:
Mindenkinek ajánlom a filmet, már csak azért is, mert Spielberg és Tom Hanks közös produkciójáról van szó. Akik sok-sok drámai elemet várnak azok csalódhatnak, mivel a film erőssége a történelmi szálak és azok mögött megbújó erkölcsi dilemmák. Ebből kiindulva most már mindenki kitalálja kiknek ajánlom a produkciót.
Értékelés: ✓✓✓✓
Elexis