Ha Valentin-nap alkalmából egy romantikus és erotikus filmet szeretnél pároddal vagy egyedül megtekinteni, akkor nem ez az alkotás való neked.
Miért?
Pusztán azért, mert ezt a filmet se romantikusnak, sem pedig erotikusnak nem lehetne nevezni. Ez a film egy moslék. Ha csak „poénból”, a vicc kedvéért néznéd meg, akkor se moziba tedd, ne adj ki érte pénzt. Töltsd le, mit bánom én, de kérlek, ne támogasd pénzzel ezt a filmet.
Ne támogasd pénzzel ezt a filmet, mert ez a film nem arról fog szólni, amit az előzetese ígér. Az előzetes egy fiatal, tapasztalatlan szürke kisegér női főszereplőt ígér, aki találkozik egy kicsivel idősebb, szexi pasival és a szexuális feszültség a liftben/hálószobában/egyéb helyeken oldódik, majd BDSM téma is szóba jön.
A könyv, amin ez a film alapult egy Alkonyat AU (Alternate Universe) fanfiction, melyet egy fiatal, szabadúszó szerző (művésznév: The Snowqueen’s Icedragon) írt a fanfiction.net-re. A szerző zéró BDSM tudással vagy tapasztalattal rendelkezik, a saját elképzelései szerint vetette papírra gondolatait. A könyvben és a filmben ábrázolt kapcsolatnak tehát, a fájdalom okozásán kívül, semmilyen köze nincs egy egészséges, jól működő BDSM kapcsolathoz.
A könyvben, és a filmben a férfi-női kapcsolatnak egy nőt érzelmileg és fizikailag bántalmazó, és megalázó, korcs, egészségtelen változatát láthatjuk bemutatva. Ez pedig se nem romantikus, sem pedig erotikus.
A Szürke ötven árnyalata nem a szexről és az erotikáról szól, hanem egy rendkívülien felzaklató, manipulatív és érzelmileg bántalmazó kapcsolatról. Ez a film (ahogy a könyv is) dicsőíti a családon/kapcsolaton belüli erőszakot az egyik partner ellen. A kapcsolat Christian Grey és Anastasia Steele között az egyik legfelkavaróbbak, legelbaszottabbak közé tartozik, amit valaha vászonra vittek.
És a szex a legkevésbé problematikus része a filmnek, pedig arról is regényeket lehetne írni, hogy Christian karaktere, dominánsként, mennyi BDSM szabályt szeg meg. Legnagyobb bűneként talán a „safe word” ignorálását emelném ki. A BDSM kapcsolatok alapja a bizalom, a könyv és a film ennek a teljes sárba tiprása.
Ami a legfelkavaróbb azonban, az a férfi hálószobán kívüli viselkedése.
Tekintsünk csak bele egy kicsit jobban: Anna találkozik Grey-el, a férfi egyből megszállottá válik, kinyomozza, hogy hol dolgozik Anna és hívatlanul felbukkan ott. Ez nem olyan gyanús még, de egy éjszaka a férfi leköveti Anna telefonját és utánamegy, hogy aztán az utcán elkaphassa. Aztán ott van az, amikor hívatlanul besétál a nő otthonába, és a hálószobájába, amikor Anna egyedül van. Ezek nem romantikus dolgok, hanem rémisztő, betegcselekedetek. Miután elkezdenek járni, Christian egyből az agresszív irányítóvá válik a kapcsolatban, játszik Anna érzelmeivel, és összezavarja a nőt; gyengéden csókolgatja, majd erőszakosan nekilöki a falnak. Nem hajlandó egy ágyban aludni vele, anélkül, hogy szexuális aktus ne történne, stb. Pár nappal az első randi után a nő már zokog a pasi viselkedése miatt. Grey vesz neki egy számítógépet, de csak azért, hogy bármikor kapcsolatba léphessen a nővel, eladja Anna régi kocsiját és olyat vesz helyette, ami neki tetszik. Mindezt anélkül, hogy előtte megbeszélte volna Annával. Az élet egyéb területein is a markában tartja Annát, csak azt veheti fel, amit Christian jóváhagy, csak azt eheti, ihatja, amit a férfi mond. Amikor Anna meglátogatná az anyját egy másik államban, a férfi megakadályozza azt és tajtékzik a dühtől, ordibál vele, hogyAZ ENYÉM CSAK AZ ENYÉM VAGY, MEGÉRTETTED?! A férfi szabja meg, hogy mikor találkozzanak, Anna kivel beszélhet és kivel barátkozhat. Teljes kontrolban tartja.
Ez nem egy romantikus és egészséges kapcsolat, ez egy abnormális és beteg viselkedés. Az ilyet nem dicsőíteni kell, hanem megakadályozni és óva inteni az embereket az ilyen partnertől.
Ez a film még vászonra sem való, nem hogy Valentin-napra. Ez a szenny egy „pajkos szex-szerződés” jelmezébe bújtatott érzelmi, kapcsolaton belüli erőszak romantizálása.
Ezek miatt kérlek: ne nézd meg moziban, ne támogasd pénzzel.
Helyette inkább ezt nézd: Ahol a szivárvány véget ér, Annie, A mindenség elmélete, Whiplash
Értékelés: NE NE NE FÚJ NE
Nova
Járjatok moziba!